четвртак, 26. јануар 2017.

Zaštita zemljišta od otpadnih voda posle tretiranja njiva


Sredstva za zaštitu bilja predstavljaju vrlo efikasan alat u rukama poljoprivrednih proizvođača u nastojanju da postignu visoke i kvalitetne prinose. Ipak primena pesticida nosi i određeni rizik kako za zdravlje samih poljoprivrednika, tako i za životnu sredinu. Kada govorimo o zagađenju zemlje i vode hemijskim sredstvima potrebno je razmišljati o tome kako pre svega postupati sa otpadnom vodom koja nastaje prilikom pripreme rastvora sa sredstvima za zaštitu bilja. Kao i kasnije kada se prskalica vrati sa njive i kada treba isprati njen rezervoaru.

 

U tu svrhu kompanija Singeta je predstavila jedinstveni princip zaštite životne sredicine od ostataka herbicida od nazivom Heliosek:

„Ovde se nalazimo ispred jednog uređaja koji se zove Heliosek koji je pre nekoliko godina razvila kompanija Singenta i koji je postavljen na oglednom polju poljoprivredne stručne službe u Pančevu. Heliosec je jedan veoma jednostavan uređaj koji služi za fizičko prećišćavanje otpadnih voda koje sadrže sredstvo za  zaštitu bilja. Uređaj je veoma jednostavan.
Lak je za korišćenje, i ne zahteva nikakve dodatne troškove, ni bilo koje jasnije investicije osim zamene unutrašnje folije. Odnosno folije koja se nalazi sa unutrašnje strane ovog rezeorvoara. Heliosec se sastoji vrlo jednostavno od jednog tanka, odnosno rezeorvoara čvrstog polietirena koji može biti različite zapremine.

 
Ovo što ovde imamo je Heliosek, odnosno tank koji  ima dimenzije 3 puta 2 metra visine 50cm u koji stane 2 i po hiljade litara vode. 2 i po hiljada vode neće otići u zemljište, neće otići u površinske ili podzemne vode, nego će biti skladište u ovom rezervoaru.  Princip rada helioseka se sastoji u isparavnju vode iz ovog rezeorvoara pod uticajem sunca ili  uticajem vetra dolazi do isparavanj vode, a u foliji kojom je obložena unutrašnja površina tanka nakon isparavanja vode ostaje suvi ostatak. Na kraju se sakupi ta folija koja sadrži nekoliko kilograma hemikalije u suvom stanju.“

Heliosek se može postaviti na nekoliko različitih načina, a suština je da tank u koji dolaze otpadne vode bude pozicioniran na betonskoj podlozi koja će biti povezana sa betonskom platformom na kojoj se vrši priprema rastvora za prskanje.
 

„Na ovoj betonskoj podlozi na koji dolazi prskalica, odnosno traktor sa prskalicom gde se radi priprema i gde može doći do prolivanja sredstva kao što ovde vidimo je kasnijekada se prskalica pere, odnosno ispira nakon obavljenog posla. Dolazi do skupljanja ove vode koja ode preko odvodnog kanala i preko jedne cevi dalje ulazi u rezeorvoar. Na taj način se obezbežuje sigurno prikupljanje vode na sigurno mestu. Heliosek je ograđen metalnom žičanom ogradom. Na taj način je sprečeno da životinje ili neko neovlašćen priđe da tu vodu ne može koristiti recimo za neke druge namene. Takođe, Heliosek je prekriven jednom plastičnom pokrivkom koja sprečava da kiša, odnosno voda od kiše dospeva u ovaj rezeorvoar. Takođe doprinosi da se voda zagreva pod uticajem sunca, doprinosi bržem isparavanju vode i na taj način čini moguće ne samo u jednom ciklusu ne samo 2 i po hiljade litara vode spremiti u ovaj uređaj. Nego i u toku sezone i puno više od toga“

Sa Heliosekom proizvođači su dobili lak i bezbedan način da zaštite i sebe i svog okruženja od otpadnih voda posle tretiranja njiva.

„Na ovaj način sprečavamo da 2 i po hiljade litara vode veća ili manja količina vode, ode u zemljište, površinske ili podzemne vode. Dobijamo nekoliko kilograma opasnog otpada koji se prikuplja od strane firmi koje skupljaju opasnu ambalažu i opasan otpad. Na taj način smo učinili nemerljiv uticaj na zaštitu životne sredine, pre svega na zaštiti površinskih ili podzemnih voda i na zaštitu zemljišta. Zato Heliosek predstavlja veoma jednostavno i praktično, vrlo prihvatljivo rešenje za one koji koriste sredstvo za zaštitu bilja. Posebno za velike korisnike koji imaju i po nekoliko desetina tretmana svojih useva u toku vegetacije. Oni sa ovm uređajem doprinose zaštiti životne sredine, doprinose naravno i zaštiti svojih useva i generalno pomažu da se održi poljoprvireda, odnosno pomažu da poljoprivreda bude jedna održiva proizvodnja.






Tekst je nastao uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.


 

Нема коментара:

Постави коментар